WAGC point i hus

CIMG4285

Signe Søe kan allerede nu fokusere frem i tiden, hun har nemlig allerede hentet 2 WAGC points. Sara Ørskov har hentet 1 point og ved sidste mulighed var hun desvære skadet men forventes klar til næste chance.

I danmark skal powertumblerne score 2 point for at kvalificere sig til WAGC (ungdoms VM). Det sker ved at man laver to øvelser med en samlet sværhed der passer til ens aldersgruppe. Begge øvelser skal køres til en konkurrence, falder man en øvelse misser man chancen.

Outrup har flere der skal ud og hente lidt point. Christoffer Søgård har grundet skade ikke hentet points endnu, Ida Pagård har lige manglet det sidste noget skyldes nok hendes efterskole ophold hvor fokus er opvisning i tiden, det samme er for Oliver Termansen. Sara Ørskov er kun 1 point fra og forventes at hente det hjem næste konkurrence.

Sidste WAGC(ungdoms VM) havde Outrup 4 tumblere med hvor Sara & Signe blev 8 og 19 i 13-14 piger. Frederik 9’er i 13-14 drenge. Christoffer 9’er i 17-18 drenge.

Det kunne være spændende at komme lige så mange afsted og gøre kunsten efter selvom det er utrolig svært. Siger træner Christian Hansen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.