Sara Ørskov ser frem til EM

Power tumbling: Sara Ørskov er en af de 14 gymnaster, som skal repræsentere Danmark til EM i Portugal. Hun stiller op for juniorerne, hvor man forventer en finaleplads fra hendes side.

sara

Af: Martin Madsen
Det er ikke første gang at den unge Outrup GUB pige er blevet udtaget til et Junior EM, og denne gang er forventningerne endnu større end sidst. Sara Ørskov, der startede med at gå til powertumbling i Outrup for mange år siden, har gennem de sidste 3 år rejst rigtig meget og haft rigtig mange gode konkurrencer i udlandet.

Bedst blev det i 2011 med en finale plads til ungdoms VM.
Sæsonen 13/14 går Sara på Vesterlund Efterskole, men der tilbyder de også powertumbling som linje fag og klub træneren fra Outrup GUB underviser også der i faget.

Det svære ved EM kontra ungdoms VM er at til EM er de i 4 årgange kontra VM er de kun 2 årgange. Så
konkurrencen er en del hårdere. Derfor er Sara Ørskov rigtig glad og siger.
Det er selvfølgelig rigtig fedt at være blandt de 4, der skal repræsentere Danmark i sin gruppe, men et år på efterskole, træningslejr i USA sidste sommer, konkurrence i Portugal og Ungdoms VM i Bulgarigen er ikke billigt.
Desværre selvom man er på landsholdet i Danmark skal man så længe man er junior selv betale rejserne. Heldigvis er der blevet åbnet for at sponsorer kan få deres navne på Saras tøj, men desværre ikke nogle sponsorer endnu. Så Sara må spæde til selv og hendes familie.
Træneren fra Outrup GUB har store forventninger til Sara Ørskov og træner, Christian Hansen, tror også på at Sara Ørskov når finalen denne gang. Sara Ørskov har set utrolig stærk ud på det sidste, hun har to øvelser hun skal lave og de er intet problem for hende. De internationale dommere kan godt lide hende fordi hun har så meget speed. Så jeg går og håber på en finale plads trods forventet hård konkurrence.
Hvad er dine forventninger?
Mine forventninger er ikke for høje, fordi jeg ved at konkurrencen bliver rigtig hård. Jeg håber på at gøre det bedre end for 2 år siden og en top 10 placering ville være fornuftigt for mig. Selvfølgelig drømmer man om at få en medalje, men jeg ser det ikke som et realistisk mål lige nu. Mit fokus ligger på at køre konkurrencen fejlfrit og så ser vi hvor langt det rækker.
Hvordan er det at være udtaget til EM?
Det er selvfølgelig rigtig fedt at være blandt de 4, der skal repræsentere Danmark i sin gruppe, men der har været mange overvejelser om jeg ville med eller ej. Da økonomien ikke helt er der, men pengene er der dog alligevel, da mine forældre betaler. Men det er rigtig fedt at skulle til EM, og jeg glæder mig meget.
Hvad er din egen målsætning?
Mine målsætninger er selvfølgelig, at gøre det bedre end for to år siden. Og jeg tror også på det kan lade sig gøre. Det er et andet land og en anden bane – så forhåbentligt ja. Jeg vil også bare gerne kører mine øvelser, samt at fuldføre konkurrencen. Og så må vi se hvad resultatet bliver.
Drømmer du om en medalje?
Selvfølgelig, det gør alle vel et eller andet sted. Det ville være stort hvis jeg fik en medalje om halsen, men hvis jeg skal være realistisk, så sker det nok ikke. Men hvis jeg kommer inden for top 10 denne gang. Så ville det også være vel udført fra min side.

EM i powertumbling afholdes i Portugal i perioden 7/4 – 13/4.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.