Tre fyre fra Outrup GUB på DGI’s Verdenshold

Powertumbling: Tre fyre der i år har gået på powertumbling holdet i Outrup GUB er blevet udtaget til DGI’s verdenshold. Hvert andet år sender DGI et verdenshold ud for vise dansk gymnastik frem. Gymnasterne afholder ca. 140 workshops på turen. De underviser også børn, unge og voksne i gymnastik. Disse ting bliver de tre nu en del af.

gub 

Af Martin Madsen 

Powertumbling i Outrup GUB

De har alle tre trænet powertumbling i Outrup GUB, og det er ikke nogen tilfældighed.

”Jeg valgte Outrup GUB fordi de har meget kompetente trænere, og på grund af måden de træner på. De er meget seriøse omkring træningen.” Siger Rasmus Thomsen.

Men ikke kun trænerne har gjort udslaget. Også faciliteterne spiller en rolle. For i Outrup GUB har man investeret for at have Powertumbling. Flere år tilbage valgte man nemlig at køre det helt ud og købe en helt ny Speith fiberbane på 25 meter. En bane der også bliver brugt i internationale konkurrencer.  Udover muligheden for at træne på det der egentligt springes på international og nationalt, har klubben også stortrampoliner i gulvet, stor springgrav, lille og stor airmåtte og i netop denne sæson investeret i 2 nye airtrack + fra PE-redskaber. En på 20 meter og en på 7,5 meter, de kan naturligvis ligges sammen så det giver 27,5 meter luftbane som virkelig er til en stor fordel for tumblerne. Her kan de nemlig øve deres 8 moment øvelser, som er noget lettere end på fiberbanen.

 

Udtagelsen til DGI’s verdenshold.

Rasmus Bejder, Niels Hvelplund og Rasmus Thomsen er glade for udtagelsen, og ser frem til turen med DGI’s verdenshold. Udtagelsen betyder rigtig meget for dem alle sammen, det har været en drøm, at blive udtaget. Selve udtagelsen var både hård og barsk, men det har været det hele værd. Nu venter belønningen i form af en tur jorden rundt med DGI’s verdenshold. Turen forløber over 12 måneder med workshops i forskellige lande.

 ” Det har været en drøm siden jeg var lille, og den drøm er nu gået i opfyldelse.” siger Rasmus Bejder.

Forventninger til turen

De 3 gymnaster har en masse forventninger til turen, som de nu er en del af for første gang nogensinde. Nogle af forventninger af blandt andet er at det bliver en lærerig og sjov tur med udfordringer. Udover at de vil bliver udfordret som gymnaster så ser de også frem til de personlige oplevelser, som sådan en tur medbringer. De personlige ting består i det sociale og kulturelle aspekt. Drengene forventer også, at lære sig selv bedre at kende. Da man på sådan en tur vil blive presset på nogle måder, som man ikke er vant til. Derudover forventer man at få skruet et ordenligt show sammen – så publikum kan få en god oplevelse.

”Jeg forventer, at møde spændende kulturer og mennesker til de mange workshops og opvisninger vi skal lave.” siger Niels Hvelplund.

 

Selve verdensrejsen foregår i perioden 1 oktober til 20 juni 2015.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.