Trampolin Stævne i Outrup

Jydekop 2, som er den anden af en serie på fire stævner, arrangeret af Jysk Trampolin Sammenslutning, afholdes søndag den 25. november i Outrup.

 

Ca. 60 trampolinspringere i alderen 6 – 14 år sætter hinanden stævne ved en uformel konkurrence, hvor det sociale samvær med springere fra flere foreninger i Jylland er mindst lige så vigtigt, som de individuelle placeringer.

Springerne, som springer i 7 forskellige rækker efter alder og kunnen, bedømmes både på udførelsen af de enkelte spring, men også på vanskeligheden i øvelsen, og der er medaljer til de tre bedst placerede i hver række.

 

Tilskuere er meget velkomne til at komme og se, hvad trampolinspring går ud på, og adgang er gratis.

Der er opvarmning fra kl. 0930, selve konkurrencen starter kl. 1100, og stævnet forventes afsluttet kl. 1700

 

Se mere om Jydekop på www.jydekop.dk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.