Medaljer til Vejstrup Cup

Årets allersidste powertumbling konkurrence, Vejstrup cup. Afholdt på naturligvis Vejstrup Efterskole. Der var lagt op til en god konkurrence med mere end 200 deltagende powertumblere fra hele landet. Outrup stille med 12 til denne konkurrence, lad os håbe at i 2013 stiller vi med mange flere hver eneste gang. De 12 er dog ikke uden evner.

Video kommer senere

Drengene Jonas, Jens og Magnus stillede op i niveau 3 sammen med pigerne, Caroline, Victoria, Cathrine, Mie og Amanda. Deres spring sådan en dag er dikteret ud fra reglementet. Det vil sige de skal altså udfører spring serier der står skrevet. Rondat flik flik flik lukket salto og rondat flik flik flik hofte salto. Det gjorde de som end rigtig godt. Drenge i finale på 1,2 og 4 pladsen pigerne sprang også fornuftigt. 3 og 8 plads inden finale. Efter finalen kunne Jens Hvelplund tage sin anden medalje på 2 konkurrencer denne gang som guldvinder. Jonas Skriver ville heller ikke hjem uden medalje og tog bronze. Mie sprang sig op på en 4 plads mens Cathrine desværre missede sidste spring fordi hun kom for langt.

Sabine kunne se frem til mindre spændende konkurrence da hun var alene i rækken. Trods det leverede hun som vanligt fejlfrit. Guld til hende.

Pigerne Signe og Sara havde heldigvis god modstand. De sprang også udmærket i indledende med små fejl men cruisede ind på 1,2 pladsen. Signe i spidsen foran Sara. Finalen var desværre en katestrofe for Signe der så måtte tage sølv efter Sara. En blandet insats med lovende takter. Sara tager sin 4 guld medalje denne sæson.

Christoffer så rigtig god ud i indledende og lagde sig solidt i spidsen for junior rækken med fine takter. Finalen er desværre et andet kapitel og han ender som 2’er. Udmærket insats bestemt med fremgang.

Set over hele dagen var det en super god dag med mange gode spring og højt humør. En lang dag til Sydfyn og retur igen men både gymnaster, forældre og trænere var tilfredse efter dagen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.