Powertumbler til Portugal

 

Christoffer Dalgas Søgård er Outrup første senior til en international konkurrence. Han skal ud og vise danmarks flaget frem ved Loule Cup i Portugal. Der har i denne sæson ikke været mange world cups grundet OL og der er heller intet VM grundet OL.

Trods 17 år og et gymnasie at passe er der nok at se til. Han træner dagligt og træner i centeret i Outrup helst 4 gange ugentligt. Det koster altså en stor del af hans tid. Han rejser onsdag den 5 september og kommer hjem den 9 september.

Derfor gør det glæden ekstra stor at blive udtaget til en senior world cup for den unge Outrup GUB tumbler. Christoffer er også den første der har været igennem hele møllen hos træner Christian Hansen. Der er vundet medaljer helt nede fra de mindre rækker og til et junior dm guld 2012. Han har bevæget sig op fra bunden og alt er sket i Outrup. Nu er han 17 år og står klar til sine første senior skridt.

Christoffer debuttede allerede tilbage i 2010 for Danmark hvor han var med til første Ungdoms VM med en flot 10 plads. Allerede i 2011 en aldersgruppe højere var han med igen og der blev det til en 9 plads. 2 tiende dele fra en finale plads. Siden er udviklingen gået endnu stærkere og nu står han for sin debut som senior tumbler for danmark.

Pladsen er trængt på sådan et landshold der i øjeblikket har en stor bredde så det gør kun gymnasten mere tændt. Outrup har flere end Christoffer på landsholdet, pt har klubben 7 tumblere der også er udtaget til den danske landsholdstrup. Det kommer på kun 5 år som eksisterende powertumbling klub.

Sæsonen er også godt igang både klubbens Elite hold og Talent hold er udtaget, 25 tumblere står klar til at give den hele armen den kommende sæson. Bobler holdet står til opstart søndag den 9 september.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.