Hold Dm i Powertumling

Weekenden stod på masser af fart og konkurrence. Der blev konkurreret i hold. Det er lidt uvant for en powertumbler der er vant til det er individuelt. Konkurrencen blev holdt på Vesterlund Efterskole dog vores egen bane fra Outrup GUB.

Outrup stillede derfor med 2 hold. Et mini elite pige hold og et senior herre hold. Pigerne kunne også se frem til at forsvare deres mesterskab, da der ingen modstandere var i samme række. Derfor blev dagen brugt på nyere øvelser og et lille comeback. Sara Lavede ny øvelse med whips til Dobbeltstrakt og Sabine kørte den sikre stil, hun færdes mest i niveau 5 så super præstation af hende. Signe lavede comeback efter en længere skades pause og finalen kom der whips til dobbelthofte.

Outrup kunne derimod ikke forsvare deres junior drenge elite mesterskab fra sidste sæson. Da drengene Frederik og Oliver er taget på efterskole. Derfor stillede Outrup med et Senior herre elite hold bestående af Mads Pind, Mark Breum og Christoffer Søgård. De gjorde det udmærket men kiks i indledende og finale gjorde dem ikke til medalje vindere desværre. Håbet var ellers en medalje men når der kun er 3 på holdet tæller alle hvorimod var der 4 trækkes den dårligste score fra. Desværre for Herrene blev Anders Snogdahl ikke klar til stævnet og de var nede på 3 mand.

For at deltage med et hold til et Hold DM, kræves det at du har mindst 3 hold kammerater på det samme niveau. Max 4.

Næste gang powertumblerne er i aktion vil være til Holstebro cup den 27 oktober. Der vil alle niveauer også være repræsenteret og det forventes at mange flere fra Outrup deltager.

Video findes på siden – www.Powertumbling.net
Der kan man finde video fra alle rækker der deltog ved hold DM 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.