Outrup Springer i Finale !

Den kun 17 årige Outrup GUB springer Christoffer Dalgas Søgård har netop tidligere idag sprunget sig i en international senior finale! Kæmpe tillykke til den unge fyr 🙂 Stjerne er ude af finalen, nemlig Kristoffer Willerton fra England.

Christoffer gennemførte sine to øvelser og kvalificerede sig derigennem til finalen.

Han beskriver det selv således.
straight var ringe! Laver en db strækker og kommer ned til et elendigt andet forsøg på db strækker der bliver pocket ind… 30,4 for den.. anden omgang var bedre med strækt fullout til lukket fullout! 31,7 ikke voldsomme karaktere..
Jeg er ikke tilfreds men vil forbedre det imorgen i finalen. Lyder det fra en glad powertumbler.
Imorgen vil jeg lave Dobbeltstrakt til fullfull og strakt fullout til ja gerne en fullfull. Siger Christoffer.

 

Allerede imorgen står finalen. Spændende følg det live ca. kl 18.00 på dette link: http://www.apagl.pt/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.