Holstebro Cup nærmer sig

1377082_10203973547672072_912360087745305700_n

Konkurrence: Igen i år afholdes den nationale konkurrence, Holstebro Cup. Hvor alle Powertumbling hold i Danmark stiller op. Outrup Powertumbling har 27 tilmeldte.

Af: Martin Madsen, Outrup, 24 oktober 2014

Den 1 november starter sæsonens første konkurrence. Dette er dog årets anden sidste konkurrence, da år og sæson krydser hinanden. Outrup Powertumbling, glæder sig meget til, at vise deres øvelser i konkurrencen. 27 powertumblere står klar med deres øvelser. Flere endda for første gang. Boblerne i Outrup Powertumbling har nemlig også mulighed for at stille op til konkurrence, så selv de mindste powertumblere i Outrup, går i denne sidste uge, og arbejder på detaljerne til træning.

Oliver Termansen, der også kort efter Holstebro Cup rejser til WAGC (ungdoms VM), er stor favorit til at vinde i Holstebro. Han har to super svære øvelser, hvor den første øvelse hedder Dobbeltstrakt til trippeltback. Den anden er Strakt fullin til strakt fullfull. Det er de samme øvelser, han skal bruge til VM, og han er klar!

Det bliver spændende at følge konkurrencen, og se hvilke præstationer der bliver leveret. I indledende har de 2 skud, misser man 1, er man bestemt ude. Finalen igen 2 skud.

Hjemme i Outrup er vi klar, og vi glæder os meget til konkurrencen. Billeder og video kommer under og efter konkurrence. Følg med på Facebook!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.