Flotte præstationer til Holstebro Cup

9 tumblere var rejst til Holstebro tidlig lørdag morgen for at deltage i Holstebro cup. Det bød på flere gode overraskelser. Flere stod overfor deres debut Caroline, Jens og Magnus har aldrig stået i en konkurrence før.

Den første i aktion var Sabine Skjøtt der leverede som altid to super sikre øvelser ikke noget pjat med hende. Første omgange med whip whip flik strakt baglænder og anden øvelse med helskrue som slutspring. Det røg hun i finalen på og leverede en finale øvelse med whip whip flik helskrue. Helt tilfreds var hun ikke efterfølgende men både træner og springer er enige om at, sværheden bliver skruet noget i vejret næste konkurrence.

Niveau 3 deltagerne stod næst for, Cathrine, Mie, Caroline, Jens, Jonas og Magnus. I indledende så de fortrinlige ud alle gennemfører de aftalte omgange og træner Charlotte Hansen var yderst tilfreds. Derfor var det heller ikke uventet at det blev til finale pladser der. 3 drenge og 2 piger i finale. Drengene gav den gas og Magnus sluttede som 6’er og Jonas som 4’er. Jens sprang virkelig flot på dagen og blev belønnet med en super flot 2 plads.

Pigerne Caroline og Cathrine kom også i finalen, Cathrine lå på første pladsen efter indledende og Caroline på en flot 5 plads. Finalen forløb også rigtig flot begge gennemfører og Caroline på en 7 plads efter lidt vaklen i slutspringet. Cathrine tager første pladsen og kroner indsatsen med guld.

Træner Charlotte Hansen er henrykt efter dagens præstationer. Alle gjorde virkelig deres bedste og jeg kunne ikke håbe på en bedre konkurrence. Super godt gået af den unge og talentfulde springere fra Outrup GUB.

Signe og Sara stod over for nye øvelser og en konkurrence træner Christian Hansen ikke prioriterede højt. Derfor var det dog stadig en smule skuffende at, begge slet intet godt får lavet i indledende. Begge går dog i finale idag. Finalen skulle vise sig ikke at være bedre for Signe Andersen der på dagen sprang længere end sædvanligt og slet ikke fik det til at køre og ender helt uden for podiet. Sara hoppede helt uventet godt op, til tops hun fløj på alene to øvelser. Første øvelse skulle have været til DB strakt men hun regulerer og laver DB hofte. Anden øvelse laver hun Helskrue til DB lukket begge øvelser har stor sværhed for en minipige stilen er i top og Holstebro mester blev hun.

Træner Christian Hansen vil dog ikke ligge skjul på at han er glad for Sara’s sejr, men vil fortsætte med at, øve nye øvelser i konkurrencer nogen tid endnu. Jeg forventer først vi har sikre øvelser klar til DM i April. Pigerne skal nå nye sværheder og have hul på dobbelt med skrue i hele øvelser. Det vil jeg gerne have styr på inden DM hvor pigerne kan kvalificere sig til VM.

Alt i alt en fin dag med 9 deltagende springere 2 trænere og 4 flotte medaljer. 2x Guld og 2x Sølv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.