Tumbler Of The Year Sara Ørskov

 

Tumbler of the year er en pris der bliver givet til den tumbler der har gjort det bedste i sin respektive række. Det gives dog kun i Elite rækkerne.

Der foregår på den måde at man gennem konkurrencerne i året scorer point alt efter placering i konkurrencerne. Den scorer bliver så langt sammen til denne sidste konkurrence og vinderen bliver så fundet.

Sara lå inden konkurrencen idag nummer 2 fordi hun i januar havde en konkurrence hun udgik af og senere på året en konkurrence hun ikke deltog i. Heldigvis blev Sara både Jysk og Dansk mester samt denne sidste konkurrence oveni.

Det krævede dog mere end en god præstation fordi hendes konkurent Freja Sørensen fra Gudme skulle ende flere pladser bag Sara. Derfor valgte træner og Sara også at øve nye ting på dagen da det ikke virkede realistisk. Indledende slog fejl med to missede omgange og Freja foran Sara. Finalen lavede Sara to øvelser til stå med stil, det gjorde hun hentede hele feltet der ellers var flere point foran. Sara Snuppede en 1 plads og skubbede Freja ned på en fjerde plads det gjorde at, de to piger stod af point. Sara har dog 3 sejre fra konkurrencer mod Frejas ene konkurrence sejr derfor tager Sara prisen.

I prisen er der også et penge beløb på 1000 kr. Stort tillykke til Sara flot gået og man må sige hun har haft en imponerende sæson fuld fortjent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.