Landsholdslejr i Outrup

Det danske landshold i Powertumbling træner denne weekend i Outrup Idrætscenter.

I forbindelse med at Outrup GUB arrangerer opvisning den 11. November træner landsholdet hele weekenden i Outrup kultur & idrætscenter. Der vil altså ikke bare være knald på søndag mellem 15-17 men over hele weekenden.

Inden de laver opvisningen søndag eftermiddag har de haft 5 træninger. Det foregår både i springcenteret og den storehal. Fiberbanen er lagt ned i den store hal så der kan trænes med fuldtilløb. Springcenteret står protracket rigget  til og teknik stationer er sat op.

Outrup har gymnaster med i truppen. Signe Andersen, Sara Ørskov, Sabine Skjøtt og Christoffer Søgård optræder på landsholdet og er på hjemmebane søndag. Det er deres første opvisning med landsholdet på hjemmebanen. Ida Pagård og Oliver Termansen har blive weekend på deres efterskole, dog vil man stadig kunne se Ida i aktion søndag.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.