Outrun Power Tumbling i Australien

Det lyder måske lidt vildt og hvad laver Outrup egentligt i Australien?

Denne sommer 2016 tog 4 fra Outrup Power Tumbling til Australien for at blive endnu bedre til deres ynglings sport.

Det hele startede tilbage i 2015 ved ungdoms VM på hjemmebane i Danmark. Træner Christian der også er dansk landstræner var naturligvis deltagende. Australien der også var deltagende ved dette VM og de kom flyvende, noget mange nok ikke havde forudset. De tog guld medalje og finaler pladser til næste alle deres deltagere og det vækkede interesse, deres fælles nævner var klubben og træneren. Den meget ambitiøse tumbling træner fra Australien Dima Kachan. Til dagligt trænede de fleste ved ham, Kachan School of Tumbling & performance, en klub han ejer og lever for sammen med sin kone Bec.
Kontakten blevet oprettet over en snak tumbling, løst og fast. En mulighed opstod og en chance blev taget. Gennem lidt korrespondance nåede Christian og Dima til enighed og februar blev flybilletter booked til Oliver, Victoria, Ida og Christian.

Nu skulle vi se hvordan man gør det ved Kachan. Et lille spring center med super talenter i et fjernt hjørne af verdenen i forhold til Tumbling, hvor største delen af World cups afholdes i Europa.

Ida: Der er ingen begrænsninger for dem og deres mentalitet er noget helt specielt.

Victoria: Fedt sted med en masse god energi og super glade mennesker. 

Oliver: Det var fedt at man kunne træne ting, som ellers ikke kunne lade sig gøre.

Christian: Træner og forhold i topklasse, den rette mentale indstilling og benhårdt arbejde.

Hurtigt fandt vi ud af de faktisk har meget lignende forhold som os, hvis man tænker på tilløb tidligere i Outrup mv. landingszonen er kort 4 m. og smal 2,5 m. Alt i centeret top tunet og trimmet til netop denne sport, intet andet. Det der også virkelig gør dette unikke center til verdensklasse niveau er deres bungee system de selv har udviklet meget på. Et inspirerende springcenter der er sat op i en ganske almindelig beton hal. Verdensklasse.

Center 6 Center 5 Center 4 Center 3 Center 1 Center 2

Hvorfor kommer Australien eller rettere Kachan lige pludselig med så mange spændende gymnaster og springer sig godt ind i et ungdomsVM hvad er nøglen? hvordan gør de egentligt?

Her kan der skrives rigtig mange svar, det jeg mener er mest sigende er: Dima og Bec Kachan, de er klubbensbærende kræfter, ejere og inspirationen for de unge. De har lavet centeret til hvad det er idag med deres egne midler og sat alt i det center. Det oser af muligheder og det kan mærkes i hele klubben. Klubben som jeg ser det er en kæmpe familie, her gør man alt sammen, hårdt arbejde, sjove stunder, hygge aftener, venner, familie, alt i et sted det er et fantastisk rum til udvikling hvor du har personlig støtte hele vejen fordi dine træningskammerater og træner er så tæt på dig.

Træningsmentaliteten og timerne er og noget helt andet fra det vi kender til i Danmark. Her træner man altså inden man tager i skole 3 dage i ugen. Derudover træner man hvis man er elite hver dag efter skole fra ca. kl. 15.00 til 20.00 så der er gang i fabrikken. Det er bestemt noget vi ikke kan hamle op med.

Kachan School of Tumbling er virkelig skarpe i deres undervisning og der er ikke noget de ikke måler på eller noterer, selv de helt små gymnaster har små afkrydsningsskemaer de følger, både til fysisk, opvarmning, teknik og alt andet træning. Det kommer altså ind fra starten af deres tumbling. Centeret er bygget efter deres eget hoved og hjernen bag er Dima selv, han bygger redskaber der passer direkte til formålene og arbejder hele tiden i at udvikle nye til hans ideer.

Besøget ved disse fantastiske mennesker bød på meget mere end tumbling, vi var alle 4 indkvarteret privat og det er noget helt særligt. Selv boede jeg ved familien Kachan og hvilken familie, 4 børn og stadig masser af overskud og smil i hverdagen, hvor de bruger alle deres dage på at drive deres passion og leve i centeret. Intet mindre end fantastiske mennesker.

Vi er meget stolte af at kunne sige vi i fremtiden også kommer til at arbejde sammen med Kachan School of Tumbling og korrespondere om videre tumbling, udvikling af sporten og gymnasterne. Vi ser frem til endnu flere gode stunder og spændende arbejde. Dette kommer forhåbentligt til at kunne ses allerede igen næste sommer og efteråret 2017 hvor vi forhåbentligt bliver værter for et besøg.

Christian: Hvis man vil noget med sin Tumbling i Australien så er Kachan School of Tumbling et sted jeg ville varmt anbefale. Til alle danske tumblere og instruktører så kan jeg vidt og bredt fortælle at vi alle kan lære en masse af at kigge på hvad de gør andre steder end i Danmark. Vi kommer til at se mange talenter komme herfra i fremtiden. De gør noget helt særligt her og vi er stolte af vi har haft muligheden for netop at få denne oplevelse. Stor tak til Familien Kachan der har gjort det muligt for os!

DSC_1252
Billede af familien Kachan